Klassisk kärleksmums med moccaglasyr och kokos, fast bakad på aquafaba, havredryck och olja. Kakan behöver stå till sig i kyl över natten, så baka den dagen före servering. Passar lika fint till eftermiddagskaffet som till kaffe på maten efter en middag.
Gör så här
- Värm ugnen till 160 °. Klä formen med bakplåtspapper.
- Häll socker och aquafaba i skålen till hushållsassistenten. Vispa tills det blir ljust och pösigt. Var försiktig så du inte vispar för länge så att skummet blir vitt och därmed för hårt vispat.
- Montera assistenten med blandaren. Häll ner vetemjöl, kakao och bakpulver i bunken. Kör tills de torra ingredienserna blandat sig. Häll ner rapsoljan och havredrycken i bunken under det att du blandar långsamt. Rör ihop smeten tills den är jämn.
- Häll upp smeten i formen. Ställ in den i mitten av ugnen och grädda 18 minuter. Känn efter med en provsticka som ska vara torr och ren. Grädda annars lite till.
- Ta ut kakan och ställ den att svalna. Gör glasyren under tiden.
- Glasyr: Bryt chokladen i bitar. Häll kaffet i en kastrull, hetta upp och ta av från värmen. Smält chokladen i kaffet. Tillsätt kakao, vaniljpulver och florsocker. Rör ihop till en jämn glasyr.
- Stick små hål i kakan med grillpinnen och häll över glasyren. Bre ut den i ett jämnt lager. Strö över kokosflingorna, lite i taget, så att de inte sjunker ner helt i glasyren. Låt svalna och kyl över natten.
- Servering: Skär upp i rutor.
Tips
Kakan är god även utan glasyr och kokos. Pudra då bara över lite florsocker vid servering.



