Recept taggade med Fritera i panna

Piccata milanese

Piccata paneras i ägg, mjöl och ost. Du kan använda fläskschnitzel i stället för kalv, eller varför inte innanlår av lamm? Klassiska tillbehör är tomatsås och grönsaker. I Italien serveras ofta piccata som secundo piatto efter antipasto och primo piatto.

Crabcakes på kungskrabba

Crabcakes är bara så underbart gott. Här har vi gjort dem på kungskrabba, Paralithodes camtschaticus,  och som är något av det godaste jag vet. Tyvärr är det här en ganska dyr ingrediens, så det får bli till fest som den serveras.

Bowl: Pankopanerad kolja och het majonnäs

Just kolja tycker jag är en utmärkt fisk för fritering. Kanske är det därför man i Storbritannien gillar den så mycket till fish’n chips? Pankopaneringen ger ett extra frasigt hölje till de här strimlorna av fisk, som får toppa en bowl med ris och grönsaker.