Den ser anspråkslös ut den här soppan på vattenkrasse och spenat. Men den är en jättegod lunchsoppa som passar fint att laga när det är säsong för färsk vattenkrasse. För att göra soppan mer matig la jag i grillade tärningar av grillost. Det blev supergott!
Jag valde Norrloumi, grillost från Norrland. Jag är nämligen lite svag för Tommy, ni vet, den där tuppen i reklamen. Han som iklädd gummistövlar går runt och berättar hur förträffliga mejerivaror från Norrland är. “NORR-loumi het’ han!” säger Tommy om grillosten. “NORR-loumi!”
Gör så här
- Skölj krassen. Skala och hacka löken. Fräs löken lätt i smöret någon minut utan att den tar färg.
- Häll i grönsaksbuljong och läggikraeen och spenaten. Låt soppan koka upp, sänk värmen till låg och sjud ett par minuter.
- Mixa soppan och krydda med peppar. Salt behövs inte, både buljongtärningen och norrloumin är salt nog.
- Skär grillosten i skivor, doppa i majsmjöl och droppa över olja. Grilla skivorna och skär dem sedan i tärningar. (Det är ingen bra idé att skära tärningar först och grilla sedan. Detblir kladdigt.)
- Servering: Lägg norrloumi-tärningarna i serveringsskålar och häll soppan över.







