Smörgåstårta passar vid alla tillfällen när du serverar många på en gång. Gör helst tårtan dagen innan den ska ätas. Dekorera bör du dock göra strax före servering.
Jag kallar den för riktigt svensk, eftersom den innehåller enkla pålägg som leverpastej, ost och kokt skinka. Fogmassan är gjord på vispgrädde och Kalles Kaviar. Toppdekorationen (ägg, lax, rom) kan varieras efter smak och budget.
Den här tårtan lärde jag mig att göra av Fia i delikatessdisken på Tempo i Finspång, där jag jobbade extra under gymnasietiden. På den tiden gjorde vi den på landgångsbröd, men nu finns det färdiga smörgåstårtbottnar att köpa, vilket gör allt så mycket enklare.
Tårtan på bilden är gjord på smörgåstårtbottnar 35 x 45 cm och räcker till 24 rejäla bitar.
Gör så här
- Klipp fyra breda remsor av smörpapper. Lägg ut den första tårtbottnen och placera smörpappersremsorna under brödet för att skydda mot kladd.
- Vispa grädden till fogmassan till fast skum. Rör ner Kalles kaviar och peppar. Ställ kallt.
- Bre bottnen med matfettsblandning. Hyvla ett lager leverpastej och lägg ovanpå.
- Bre nästa tårtbotten, först på ena sidan, som läggs ner mot pastejlagret. Bre sedan ovansidan av brödet. Hyvla ost och lägg på ett lager.
- Bre nästa tårtbotten, först på ena sidan, som läggs ner mot ostlagret. Bre sedan ovansidan av brödet. Lägg på ett lager skinka.
- Bre översta lagrets tårtbotten på ena sidan, som läggs ner mot skinklagret.
- Bre två tredjedelar av fogmassan ovanpå tårtan och på sidorna. Fyll spritspåsen med den återstående fogmassan. Ställ kallt.
- Klipp persiljan fint och klappa in tårtans sidor med den. Så här långt kan tårtan förberedas. Förvara under plastfolie i kyl.
- Dekoration: Spritsa fogmassa ovanpå tårtan. Först längs kanterna och resten i toppar att utgå ifrån när du dekorerar. Det är enklare att dekorera snyggt om man har linjer att gå efter.
- Låt räkorna rinna av i en sil. Skiva äggen. Dela laxskivorna och snurra dem till rosor. Skär tomaterna i rosor eller klyftor. Skär gurkan i tunna skivor med hjälp av en osthyvel. Skär citronen i tunna skivor.
- Dekorera med ägg, lax, tomat, gurka, räkor, stenbitsrom, citron och dill. Ställ smörgåstårtan kallt under ett lager plastfolie fram till servering.
- Ta försiktigt av plastfolien och ta bort remsorna av smörpapper före servering.
Resursklok kommentar
Smörgåstårtbottnen kommer från Boalts bröd och är Från Sverige-certifierad.



















