Karins köttfärslimpa med champinjon, bacon och chilisås

Det här receptet hittade jag i en tidning hemma hos min bänkkompis Annsofi när vi gick på gymnasiet. Jag skulle tippa att det var i tidningen Femina, som vi båda läste. Så Karin vet jag inte vem det är, men jag minns att receptet kallades ’Karins lyxiga chilifärs’. Men den här köttfärslimpan är väldigt god, och det ser festligt ut att skära skivor med en siluett av en champinjon i.

Gör så här

  1. Värm ugnen till 175°. Lägg färsen i en bunke och knäck ner ägget. Tillsätt vatten, salt och peppar och rör till en smidig färs.
  2. Ansa champinjonerna. Smörj formen och lägg färsen i den. Gör en djup skåra i färsen och lägg ner champinjonerna med foten neråt. Täck med färsen, tryck till och släta till ytan.
  3. Pensla färsen med chilisås. Lägg på bacon så att hela köttfärslimpan täcks.
  4. Skala morötterna och sellerin till såsen. Ansa purjolöken. Tärna morötterna och sellerin och skär purjolöken i mindre bitar. Lägg morötter, selleri och purjo bredvid köttfärslimpan i formen.
  5. Ställ in formen i ugnen och häll på buljongen. Tillaga i ca 25 minuter till innertemperatur 72°.
  6. Ta ut köttfärslimpan och häll av buljongen. Lägg folie över köttfärslimpan och grönsakerna med folie.
  7. Sås: Smält smöret i en kastrull. Tillsätt mjölet och rör samman. Ta av kastrullen från värmen och rör ner buljongen, lite i taget.
  8. Tillsätt grädden och ställ tillbaka kastrullen på värmen. Koka upp, sänk värmen till låg och sjud såsen till önskad tjocklek.
  9. Servering: Skär köttfärslimpan i skivor och servera med grönsakerna, såsen och kokt potatis.