Laxlasagne med spenat och mozzarella

Mustig, fyllig och god är den här lasagnen, där den traditionella färssåsen ersatts av lax.

Gör så här

  1. Värm ugnen till 200º och endast undervärme. Plocka laxköttet i mindre bitar och ta bort eventuella ben. Skär mozzarellan i skivor.
  2. Ostsås: Häll grädden i en kastrull. Koka upp, sänk värmen och rör ner 4 dl parmesan. Låt osten smälta och koka ihop en smula. Krydda med muskot.
  3. Tomatsås: Skala och finhacka löken. Fräs den i olivolja och lägg över i en kastrull. Tärna tomaten och lägg ner. Häll på tomatpuré, vin och körvel. Koka upp, sänk värmen och sjud ca 5 minuter. Krydda med salt och peppar.
  4. Smörj formen och lägg ett lager lasgneplattor. Lägg på hälften av laxen och krydda med citronpeppar. Lägg på hälften av mozzarellan och skeda över 2 dl ostsås.
  5. Lägg ytterligare ett lager lasagneplattor, den här gången åt andra hållet. Bre ut tomatsåsen, lägg på spenaten och lägg ett tredje lager plattor åt samma håll som det första lagret.
  6. Fördela resten av laxen, krydda med citronpeppar och lägg på resten av mozzarellan. Skeda över 2 dl ostsås. Avsluta med ett lager lasagneplattor på tvärs mot det förra lagret. Strö över 2 dl parmesan och skeda över det sista av ostsåsen.
  7. Ställ in lasagnen i mitten av ugnen i 30 minuter. Känn efter så att lasagneplattorna känns ordentligt mjuka, grädda annars ytterligare en stund. Slå sedan om till över- och undervärme och låt lasagnen stå tills den fått fin färg.
  8. Låt lasagnen vila ca 10 minuter före servering.
  9. Servering: Skär upp lasagnen i portionsbitar och toppa med räkorna.

 

Resursklok kommentar

Laga laxlasagne på rester av lax.