Den här formen med läcker tiramisú serverar vännerna Curre och Karin som avslutning på goda middagar. Receptet kommer ursprungligen från Sopranos kokbok. Enligt det receptet ska rätten innehålla flagad mörk choklad, men det funkar fint med kakao. Ett knep är också att doppa kexen snabbt i kaffet, de ska absolut inte ligga och dra. Kexen mjuknar ändå när tiramisún står till sig.
Det går utmärkt att dubblera receptet. Bilderna är på dubbelt recept.

Gör så här

  1. Lägg mascarponen i en skål. Häll på sockret och likören. Vispa ihop till en krämig massa. Vispa grädden och vänd ner den i mascarpone-massan.
  2. Häll espresson i en annan skål. Doppa hälften av kexen hastigt i kaffet, bara ner och upp igen.
  3. Lägg dem i bottnen på en serveringsform. Bre hälften av mascarponemassan över kexen. Strö hälften av chokladen över.
  4. Doppa resten av kexen snabbt i kaffet och lägg på. Fördela resten av mascarponemassan ovanpå kexen. Strö till sist resten av chokladen över.
  5. Ställ formen kallt i minst 2 timmar före servering.