Äppelmos med havtornsbär

På julbordet på Långbro Värdshus serverar Fredrik Eriksson ett härligt äppelmos på Ingrid Marie-äpplen och havtornsbär. Här har jag försökt återskapa moset på mitt sätt.

Gör så här

  1. Skala äpplena och ta ut kärnhusen. Skär äpplena i klyftor, lägg i en kastrull och pressa över citronsaft.
  2. Tillsätt havtorn och koka upp. Sänk värmen och sjud under lock tills äpplena mjuknat, ca 5 minuter.
  3. Ta av från värmen och mosa äpplena med rotfruktsstöt. Rör ner honung. Låt svalna och häll på varma burkar. Fyll burkarna ända upp och sätt på lock. Låt svalna upp och ner.
  4. Kyl det avsvalnade moset och förvara burkarna i kyl.

Resursklok kommentar

Lagom till jul finns härliga Ingrid Marie-äpplen att tillgå. De passar fint i äppelmoset till julskinkan. Havtorn är svenska bär som växer längs kusten. De ger en härlig smak till det här moset.