Gari, inlagd ingefära till sushi

Visst går det alldeles utmärkt att servera inlagd gari från burk, men den som du lägger in själv är väldigt god och frisk i smaken. Det är Tom Ishidori, som är chefskock på restaurang Blue Light Yokohama i Stockholm, som har lärt mig hur man gör. Receptet är dock mitt eget.

Gör så här

  1. Skala ingefäran och moroten, och skär dem i tunna strimlor, t ex med en rotfruktskalare. Lägg strimlorna i en form med kant.
  2. Häll vinäger, socker och vatten i en kastrull, Koka upp och sänk värmen till låg. Rör tills sockret lösts upp. Ta av från värmen och låt lagen svalna.
  3. Häll den avsvalnade lagen över ingefäran och moroten, och låt stå ca 3 timmar. Servera till sushi. Överbliven inlagd ingefära kan sparas i burk i kylskåp ca 3 veckor.

 

Serveringstips