Det här receptet på blåmusslor är mitt försök att återskapa de Moules frites som vi blev serverade på underbara Ljugarns Strandcafé på Gotland två somrar i sträck (2025 och 2026). Kombinationen av smaker är verkligen hänförande i sin enkelhet. När jag har tur att hitta eko-musslor som fötts upp på rep i Bohuslän är lyckan total.
Det funkar fint med färdigköpta pommes frites och majonnäs, men vill knåpa ihop hemlagat får du recept via länkarna.
Gör så här
- Musslor som fötts upp på rep behöver inte sköljas. Kontrollera att samtliga musslor är ordentligt stängda, eller stänger sig när du knackar dem lätt på skalet. Öppna musslor ska kasseras.
- Skala schalottenlök och vitlök. Hacka schalottenlöken fint och skiva vitlöken. Dela chilin på längden, skrapa ut kärrnorna och hacka fruktköttet. Skär fänkålen i små tärningar.
- Hetta upp smöret i en stor kastrull eller sauteuse. Fräs löken på medelvärme utan att den tar färg. Tillsätt persiljestjälkarna och vinet. Krydda med peppar. (Repmusslor har fin, salt smak i sig)
- Lägg i musslorna och koka upp under lock. Nu ska det dofta hav!
- Håll fast locket och skaka kastrullen ordentligt ett par gånger under koktiden. Koka 4−5 minuter eller tills alla musslor öppnat sig.
- Ta av från värmen och ta upp musslorna, fänkålen och chilin med hjälp av hålsleven. Om någon mussla inte öppnat sig måste den kasseras. Lägg musslorna och grönsakerna i en bunke, håll varmt under aluminiumfolie eller lock, och låt dem rinna av.
- Sila musselspadet från kastrullen ner i en liten kastrull. Häll också på spadet som runnit av från musslorna. Rör ner smetana. Hetta upp precis före servering.
- Servering: Fördela musslorna i djupa, varma serveringstallrikar. Häll på musselbuljongen.
De två första bilderna är från Ljugarns Strandcafé
Resursklok kommentar
De finaste svenska blåmusslorna har säsong på hösten, vintern och tidig vår.







