Klassisk kärleksmums med moccaglasyr och kokos. Glasyr, alltså, och inget annat!
Det finns tre knep för att kakan ska bli optimal.
Ett: Baka kakan dagen innan den ska serveras. Den ska stå och stabba till sig i kyl över natten.
Två: Använd förstklassig kakao, jag köper Kung Markattas, som är oöverträffad i smak och kvalitet.
Tre: Gör inte glasyren i förväg, den ska röras samman medan kakbottnen svalnar så mycket att det går att bre glasyren över.
Receptet har jag räknat om till GN-bleck från ett recept från @sandrasskafferi. Sandra beskriver sin kaka som mustig, saftig och mäktig. Och jag kan bara hålla med!
Dualiten är vår superstarka elvisp som vi har i köket på Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien, KSLA.
Gör så här
- Värm konvektionsugnen till 160 °. Smörj och bröa blecket.
- Smält smöret till kakan i en kastrull och det till glasyren i en annan. Ställ smöret till glasyren åt sidan. Häll mjölken i det smälta smöret till kakan och låt blandningen svalna något.
- Montera hushållsassistenten med bunken och omröraren. Häll vetemjöl, kakao och bakpulver i bunken och blanda samman.
- Knäck ner äggen i en bunke och tillsätt sockret. Vispa upp till vitt och fluffigt med Dualiten.
- Häll ner äggvispet och smör/mjölk blandningen i skålen med mjölblandningen. Kör till en homogen smet på låg hastighet. Häll över smeten i blecket.
- Ställ in i ugnen och grädda kakan 28 minuter. Känn med en sticka. Den ska inte vara superkladdig, men inte heller helt torr.
- Ta ut kakan och ställ den på bakgaller och låt den svalna så mycket att det går att bre glasyren på.
- Glasyr: Häll kaffe, kakao, vaniljpulver och florsocker i det smälta smöret du ställde åt sidan. Blanda väl med Dualiten på låg hastighet till en tjock, blank glasyr.
- Stick små hål i kakan med grillpinnen och häll över glasyren. Bre ut den i ett jämnt lager. Strö över kokosflingorna, lite i taget, så att de inte åker ner helt i glasyren. Låt kakan svalna och kyl den över natten.
- Servering: Skär upp i rutor.
( GN 1-bleck ger 8 x 6 = 44 hela rutor och 4 hörnbitar) (GN ½-bleck ger 4 x 6 = 22 hela rutor och 4 hörnbitar)







