Första gången jag åt completo, korv med bröd på chilenskt vis, var hos våra grannar från Chile när vi bodde i Sollentuna på 1980-talet. (Eller Chilentuna som det kallas ibland, eftersom det bor så många där som har anknytning till Chile.) Ja, jag gjorde till och med en matartikel för Expressens bilaga Exxet med recept på completo tillsammans med min chilenska vän Alvaro.
När vi besökte Chile, maken och jag, åt vi åtskilliga completos.
I Chile är man ofta många som ska äta, så korv, korvbröd och massor av tillbehör dukas fram. På sin korv lägger man, förutom senap och ketchup, även surkål, tärnade tomater, tärnad avokado, majonnäs och pebre. Det sistnämnda är en sorts salsa som du kan servera till det mesta. Via länken nedan får du receptet på Alvaros fantastiska pebre.
Gör så här
- Börja med att förbereda alla tillbehör. Skär tomaterna och avokadon i tärningar och lägg upp i skålar.
- Lägg även upp surkål, majonnäs och pebre. Ställ fram senap och ketchup. Lägg upp korvbröden.
- Koka, stek eller grilla korvarna. Lägg dem i korvbröden och låt var och en av gästerna lägga på de tillbehör de vill på sin korv.