Rätten kom till när jag skulle laga pasta all’Arrabiata och inte hade vitlök hemma. Det fick bli ramslök istället, nog så gott. Och så skulle jag laga rätten på nyinstiftade Ramslöken dag 24 maj 2014, och då behövde vi lite protein i måltiden, så det blev räkor på toppen också.
Gör så här
- Skala räkorna. Spara skalen om du vill koka buljong på dem. Ställ de skalade räkorna kallt till servering.
- Om du använder färsk ramslök, strimla den och hacka den sedan fint. Skär tomaterna i tärningar. Skär chilin på längden, skrapa ut kärnorna och hacka fruktköttet grovt.
- Fräs ramslök och chili i olivolja 30 sekunder. Tillsätt tomatpuré och låt fräsa ytterligare 1 minut så att tomatpurén rostas och får mer smak.
- Tillsätt de tärnade tomaterna, fond och ev vin. Koka upp och sänk sedan värmen. Låt sjuda utan lock ca 15 minuter. Smaka av och krydda med salt och peppar.
- Koka pastan enligt anvisning på förpackningen. Häll av pastavattnet och blanda pastan väl med såsen.
- Är det varmt ute går det alldeles utmärkt att toppa med kalla räkor. Är det kallt ute, fräs räkorna hastigt i lite olivolja. Servera pastan med räkorna och flagad parmesan.



