På kanarieöarna kan man få jättegod paella. Att blanda kött och fisk är inte klassiskt i paella, men o, så gott! Den här paellan innehåller både kött, kyckling och skaldjur. Det är lite pyssel med att laga paella, men allt kan lagas klart i förväg och bara värmas i ugnen på 150°.
Gör så här
- Värm ugnen till 200°. Skär av bottenplattan på vitlöken, men klyftorna ska fortfarande hålla ihop.
- Stek den med snittytan neråt i en panna tills den mjuknar, omkring 10 minuter. Vänd den 1–2 gånger under tiden. Lägg vitlöken på galler i ugnen och stek tills löken är helt mjuk.
- Halvera paprikorna. Kärna ur dem och skär i långa breda strimlor. Bryn dem mjuka i olja, ta upp och lägg åt sidan.
- Tomatchilipasta: Halvera och kärna ur chilin. Skala vitlöksklyftorna. Bryn chilin tillsammans med vitlöksklyftorna.
- Lägg över i en mortel. Skär tomaterna i klyftor och stek dem mjuka. Stöt chili och vitlöksklyftor tillsammans med saffran, tillsätt sedan tomaterna och mosa till en pasta. Det går också att köra i matberedare.
- Krydda kycklingen med salt och vitpeppar. Skär fläskköttet i strimlor. Bryn kycklingen och köttet i olivolja. Ta upp ur pannan och lägg åt sidan.
- Fräs bläckfiskringarna och jätteräkorna och lägg åt sidan. Dela citronerna och bryn dem på snittytan.
- Fräs riset i olja i en traktörpanna. Häll på buljong och lägg i tomatchilipastan. Koka upp, sänk värmen och sjud 5 minuter. Lägg ner köttet och kycklingbitarna i riset.
- Låt rätten sjuda på medelvärme ytterligare cirka 15 minuter eller tills riset är färdigkokt och kycklingen är klar. Den ska ha en innertemperatur på 80°. Smaka av och krydda med salt, vit- och svartpeppar. Ta upp kycklingen och håll varm.
- Rör ner bläckfiskringarna, musslorna, räkorna och ärterna i paellan. Tryck ur de mjukstekta vitlöksklyftorna ur vitlöken, bryn och strö dem över paellan.
- Garnera med breda strimlor av stekt paprika och lägg tillbaka kycklingen. Servera med citronerna.















